Web Tasarım
e-ticaret
Web Yazılım
Google SEO
E-TİCARETİN FAYDALARI NELERDİR ?

E-Ticaretin faydaları nelerdir?
1. Müşteri sadakati
2. Karlılığı arttırmak
3. Yeni ürün tanıtımı için gerekli zaman ve yatırımda ekonomi sağlamak
4. Hedeflenmiş kişisel tekliflerle müşterilerinize en ekonomik yolla ulaşmak
5. Satış maliyetlerini azaltma
6. Tedarik maliyetini azaltma
7. Müşteri hizmetleri maliyetlerini azaltmak
8. Müşteri hizmetleri zaman kaybını azaltmak.
9. Yeni pazarlara ulaşma
10.Daha az maliyet
11.24 saat 7 gün satış
12.Interaktif marketçilik
13.Self servis alışveriş
14.Stok veya değer zinciri entegrasyonu
15.Süreç otomasyonu
16.Dış evrenle işbirliği

E-Ticaretin Yan Faydalarından Birkaçı:
» Sipariş yönetimi
» Müşteri servisi ve destek hizmetlerinde tüketiciye serbest giriş imkanı
» Müşteri ihtiyaçlarını en iyi biçimde tespit
» Sanal müşteri kitleleri oluşturabilme
» İşlemlerde daha düşük maliyet
» Katalog basımı ve dağıtımında 'sıfır' maliyet
» Firma fiziksel donanımında az maliyet
» Kar marjlarını yönetebilmek

E-Ticarette Başarılı olmak için 5 adım

1. Müşterilerinizin sizinle iş yapması kolaylaştırılmalı
2. Son tüketiciyi hedefleyerek ürün ve hizmetler sunulmalı
3. Müşteri ilişkileriniz onlar tarafındaki ihtiyaçlar üzerine kurulmalı
4. Gelişime açık bir e-ticaret altyapısı ve mimarisi oluşturulmalı
5. Müşteri sadakatini arttırmak hedeflenmeli

» Dünyanın önde gelen bağımsız araştırma şirketlerinden biri olan Merrill Lynch'in Türkiye İnternet pazarına ilişkin olarak hazırladığı son raporunda 2004 yılında Türkiye'deki İnternet kullanıcı sayısının 10 milyonu bulacağı belirtiliyor.

» Bilgisayar Dünyası Almanağı'nda yayınlanan rakamlara göre 2000 yılı sonunda dünya üzerinde İnternet kullanıcı sayısı 400 milyonu aşıyor. Bu rakamın 2002 yılında 673 milyona ulaşacağı belirtiliyor. 2005 yılı için tahminler ise 1 milyar kullanıcı.

Bu kadar yoğun bir insan trafiğine sahip olan internet tabii olarak aynı zamanda gözardı edilemez ticari bir pazardır da. İşte bu pazarda ticaret yapmanın adı: e-ticaret'tir.

Türkiye'de 2004 yılında e-ticaret hacmini 18 milyarı, ABD'de ise 1.5 trilyon USD'yi bulması bekleniyor. Sadece bu rakamlar bile e-ticaretin hem hacim hem işlev olarak giderek artan önemini ortaya koymaktadır.

E-Ticareti Kimler Yapar ?
E ticareti bir mal ya da hizmet üreten her tüzel kişi yapabilir. Bilhassa imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalar için ucuz ve sürekli satış getiren bir pazar olarak eticaret tercih edilmelidir. Aynı şekilde ülkeye yurtdışından mal ithal eden, ithal ettiği malların az bulunur olmasına önem gösteren şirketler için eticaret bulunmaz fırsattır. Çünkü ülkenin her tarafında, ürünleri ile ilgili, müşterilerine bıkmadan usanmadan yüzlerce sayfalık doğru bilgi verebilecek 7 gün 24 saat çalışan bir mağazası ve personeli var demektir.

Örnek Firmalar:

Amazon.com yıllık 700 milyon dolarlık cirosu ile gelmiş geçmiş en büyük kitap satıcısı oldu. Amazon.com'un en büyük özelliği internet firması olmasıdır. Satışının % 100 internet üzerinden online satış ile gerçekleşmektedir ! Amazon bugün artık sadece kitap değil, CD-DVD ürünlerinden Bilgisayara kadar uzanan bir yelpazede satış yapmaktadır.

1994 - 1999 yılları arasında AirTouch grew telsiz haberleşme alanında dünyanın büyük kuruluşları arasına katılarak bir çok ülkede hizmet vermektedir:
ABD, Belçika, Mısır, Federal Almanya , Hindistan, İtalya, Japonya, Polanya, Portekiz, Romanya, Güney Kore, İspanya ve İsveç.

Dell'i Dell yapan 33 ülkede 26.100 çalışana ulaştıran en önemli etken tek bir yaklaşıma yoğunlaşmasıdır: Müşteriye Doğrudan Satış. İşte bu cesur konsept Dell'i '90 ların en başarılı kuruluşlarından biri haline getirdi. Dell, doğrudan satış yönteminde müşteriye ulaşmada İnternetin sunduğu olanakları büyük çapta kullandı ve kullanmaya devam ediyor.