Web Tasarım
e-ticaret
Web Yazılım
Google SEO
E-TİCARET

Nar İmaj Bilişim olarak, geleneksel pazarlama araçlarının önemini bilmekle birlikte, teknolojinin hızlı gelişimiyle günümüzde e-ticaretin ne kadar önemli bir konuma geldiğinin farkındayız. Teknoloji konusunda dünyayı biraz da geriden takip eden ülkemizde dahi, e-ticaret yoluyla elde edilen cirolar, bütün kurumların ilgisini bu alana çekmiştir. Satıcı açısından elektronik ticaretin en önemli avantajı ulaşılabilecek insan sayısının "sınırının", internet kullanıcı sayısı olmasıdır ki bu sayı, Avrupa'da 100 milyonu, Türkiye'de ise 7 milyonu geçmiştir.

Yüzyılın buluşu internetin hayatımızı değiştirirken ticarete ve iş hayatına yeni bir boyut katması kaçınılmazdı. Ticaret ve iş dünyası, artık bu yeni teknoloji içinde kendilerine yeni kimlikler kazandılar ve ad değiştirdiler. Artık onların adı: e-Ticaret ve e-İş!

e-Ticaret, İngilizce kısaltmaları B2B (Firmadan Firmaya) ve B2C (Firmadan Müşteriye) olan bu iki kavramla iki pazara ayrılmış durumdadır. Bu iki e-ticaret biçimi arasındaki temel fark, müşterinin kim olduğudur. En kısa anlatımla eğer müşterileriniz şahıslar ise B2C, firmadan müşteriye; firmalar ise B2B, firmadan firmaya e-Ticaret biçimi seçilmelidir. B2B ve B2C ile, firmaların zaman ve insan tasarrufu sağlayarak maliyetlerini düşürmesi sağlanır. Satıcılar ile alıcılar birbirlerini bulurken var olan müşterilerin dışında internet üzerinde potansiyel müşteri olabilecek kitlelere de ulaşılır. 7 gün 24 saat sürekli bir hizmet sunulur, iş verimlilik analizleri ve planlamalar daha kolay yapılır, pazarlama ve tanıtım maliyetleri daha ekonomik hale gelir.

B2E’ yi, firma içi diyalogu sağlayan bir uygulama olarak tanımlayabiliriz. Kurum içerisinde üretilen bilgilerin ve bu bilgilerin yönetiminin çalışanlarla paylaşılmasıdır. Firmalar böylelikle kendi çalışanlarıyla aralarındaki bilgi alış-verişlerini yönetebilmektedir. B2E uygulamaları ayrıca, firmaların kurum kültürünü oluşturmasında ve çalışanlar ile firma arasındaki ilişkinin kuvvetlendirilmesinde rol oynar.

E-İş ise, e-ticaret faaliyetlerini kapsarken aynı zamanda, tarafların her çeşit bilgi paylaşımını da içermektedir. e-İş uygulaması, açık ve şeffaf bir politikayı benimseyen firmalara yönelik bir uygulamadır. Daha net bir anlatımla, bu uygulama içinde müşteriler, firmanın web sayfasından kendilerine ait siparişleri, üretim süreçlerini, her türlü bilgiyi edinebilirken aynı zamanda e-Ticaret sayesinde satın alma işlemlerini de gerçekleştirebilirler.

İnternetten Alışveriş Eğilimi Artıyor

Bankalararası Kart Merkezi verileri baz alınarak SM Bilişim tarafından gerçekleştirilen çalışmada, Türkiye'de sanal pos üzerinden gerçekleşen e-ticaret hacmi 2008 yılı ilk altı ayı sonunda, 2007 yılı ilk altı ayına göre yüzde 65 artış ile 3,9 milyar YTL seviyesine ulaştığı görülüyor. Elektronik ticaret hacmindeki artışın aynı oranda devam etmesi halinde, geçen yıl sonunda 5,4 milyar YTL olan rakam bu sene 8,9 milyar YTL seviyesine yükselecek.

2005 ve 2006 yıllarında aylık 100-200 milyon YTL arasında gerçekleşen aylık e-ticaret hacmi, 2007 yılından bu yana hızla ilerleyerek aylık 700 milyon YTL seviyelerini aşmış durumda. Sanal Pos üzerinden gerçekleşen e-ticaret hacminin toplam kartlı alışveriş hacmi içindeki payına bakıldığında, 2005 ve 2006 yıllarında yüzde 2,0 - 2,5 seviyelerinde gerçekleşen oranın, 2006 yılının son aylarından itibaren güçlü bir yükselişe geçtiği görülüyor. 2008 yılı itibariyle, ilk kez alışveriş içinde e-ticaretin payı yüzde 5 seviyesini aşmış durumda.

İnternet aracılığıyla hızla büyüyen, küreselleşen, katılanların sayısının her geçen gün arttığı e-pazaryerleri, satış işlemlerini hızlandırarak iş ve işlem sürelerini en kısa sürede ve en az giderle olabilecek en az süreye indirgemekte hatta çoğu kez ortadan kaldırmaktadır.

Bu tür bir e-ortamda müşteri memnuniyetini karşılayabilmek en önemli husustur. Çünkü müşteri bazı eski alışkanlıklarını bırakacak ve sizin sisteminize güvenerek bu iş türünü kullanacağından, bu platformda olacak en küçük bir kusur müşterinin e-pazaryerini kullanma isteğini o an derhal köreltecektir. Bunun sonucunda gerçekleşemeyen siparişin yanı sıra, sisteme olan güven ve şirket imajı zedelenecek, ayrıca şirket kaynakları boşa harcanmış olacaktır.

Tam müşteri memnuniyetinin yani başarıya ulaşmanın ise ancak iyi tasarlanmış ve ihtiyaçları karşılayabilmiş, en son bilişim teknolojileri ile desteklenmiş bir e-ticaret altyapısı sağlanabileceği açıktır.

Hazırladığımız anahtar teslim projelerle, her türlü kategoride ürününüzü satabileceğiniz, abonelik sistemiyle üye olan kullanıcılara özelleştirilmiş servisler sunabileceğiniz, kampanyalar düzenleyip duyurularını yapabileceğiniz, sadece sizin veya yetkilendirdiğiniz kullanıcıların erişimine açık olan yönetim panelinden her türlü ürün ve kullanıcı işlemlerini yapabileceğiniz, güvenliği uluslararası sertifikalar ve Nar İmaj güvenlik kodlamalarıyla sağlanan bir platforma sahip olacaksınız.

SİZİN İÇİN YAPABİLCEKLERİMİZ
  • Web Site Tasarımı
  • İçerik Entegrasyonu ve Yönetimi
  • Veritabanı Uygulamaları
  • Yazılım ve Programlama
  • Mevcut Sistemin Güncellenmesi
  • Flash intro, Animasyon Geliştirme
  • Grafik Tasarım
  • Logo & Banner Tasarım
  • Arama Motorlarına Kayıt ve Optimizasyon
  • Hosting ve E-Posta Hizmetleri